Jak ušetřit či jak vyjít – tipy pro samoživitelky

Samoživitelky jsou jednou z nejohroženějších skupin, v době pandemie to platí ještě více. Zadlužování u samoživitelů stále roste, na jaře byla zadlužená jedna třetina samoživitelů, nyní je to už polovina. Díky vývoji a aktuální situaci se bohužel nedá předpokládat, že se situace zlepší. Do problémů se dostává velké množství lidí. Samoživitelé si začnou půjčovat u rodiny, u přátel, a když nemohou své dluhy platit, zničí si vztahy a do problémů se tak mohou dostat i další. Bohužel pak si začnou půjčovat u nebankovních institucí, v nejhorším případě u lichvářů. Nemyslí na následky, protože své děti musí živit tady a teď. Spirála se roztáčí a je těžké ji zastavit.

Jak ušetřit či jak vyjít, je pro samoživitele velké téma a zde je pár základních poznámek a tipů:

Tipy pro samoživitelky, jak ušetřit

• V první řadě je třeba udělat si bilanci, tzn. jaké jsou příjmy a jaké jsou výdaje. 

• Výdaje si pak rozdělit na nutné (životu nezbytné), potřebné a zbytné (pro radost). 

• Dále je dobré udělat si revizi pravidelných plateb, tzn. jaké tarify používáme, jak vysoké platby pravidelně hradíme a za co. U těchto plateb pak zhodnotit, zda nejde někde ušetřit – tzn. změna tarifu, změna dodavatele, přehodnocení potřebnosti apod.  

• Je třeba udělat maximum pro to, aby se výše příjmů minimálně rovnala výši výdajů, a to včetně úvěrů apod. 

Pokud jsou příjmy nižší než výdaje, tak hledat cesty pro řešení – např. zjednodušit rozpočet, minimalizovat potřeby a uskromnit se. Krátkodobé půjčky jsou cestou do pekla = velice nebezpečné!

• Naše zlaté pravidlo úvěru = Věc, na kterou si chci půjčit, musím používat déle, než je doba jeho splácení!

V případě, že mají lidé půjčky – snažit se o konsolidaci (sjednocení) půjček, protože platí, že jedna půjčka je vždy výhodnější než deset. 

Nekupovat polotovary, raději uvařit z čerstvých potravin. Polotovary se nám velmi prodražují.  

Vyhýbat se obchodům. Riziko zbytečných nákupů.

Naplánovat si – co budu v týdnu vařit, připravit si pak konkrétní seznam, nekupovat nic jiného. 

Jíst doma, protože to vždy vyjde levněji. 

• Také je třeba vždy myslet na to, co jíme. Kupovat dětem rohlíky s uzeninou vyjde vždy dráž než koupit kuře a z něj uvařit rizoto a třeba kuře na paprice.

Chodit s dětmi do přírody = zábava zadarmo. Nejen že ušetříme, ale také minimalizujeme tlak ze strany dětí.

Závěrem. Je třeba mít o svých příjmech a výdajích jasný a detailní přehled. Pokud nejsem samoživitel – nespoléhat se na partnera, že má finance pod kontrolou, neboť i tyto věci jsou spoluzodpovědností nás všech a vyvarujeme se velkého nemilého překvapení. Přehodnotit priority a potřeby. Nezadlužovat se!  To je nejdražší a nejnebezpečnější. A pokud už musíte, mějte na mysli zlaté pravidlo.

Comments