Šmejdi. Nekalí obchodníci, kteří lstí přimějí důvěřivé lidi k uzavření nevýhodných smluv, které je pak někdy stojí celé životní úspory. Tento jev známe např. z výjezdových předváděcích akcí hrnců pro seniory. S prudkým zdražením energií se letos objevila nová skupina šmejdů – tzv. energošmejdi. Ti dnes necílí jen na domácnosti seniorů, ale i na další, které se mohou nacházet ve finanční tísni. Často se jedná o domácnosti samoživitelů, kteří mají důvod se obávat o svou ekonomickou situaci. Energošmejdi využívají tohoto strachu a nabízejí lidem na oko výhodné smlouvy; nebo pod falešným příslibem, že zákazníkům zprostředkují lepšího dodavatele energií, od nich vylákají podpis plné moci – v obou případech je nakonec uzavřena smlouva za extrémně nevýhodných podmínek pro domácnost.
Energošmejdi umí na lidi vyvinout tlak a různě je manipulovat. Využívají při tom například podomního prodeje, při kterém jejich oběť nemůže jen tak odejít z pobočky nebo prodejny. Často mluví o časově omezené nabídce. Také uzavírají smlouvy po telefonu, kde není možnost si podmínky smlouvy pečlivě prostudovat. Lidé, kteří právním textům většinou dostatečně nerozumí, pak velmi pozdě zjistí, k čemu se zavázali. Smlouvy a plné moci, které zákazníci podepíší, přinášejí domácnostem obrovská rizika, velké finanční ztráty, dluhy a nejistotu. Jak těmto lidem pomáhá novela energetického zákona?
Od ledna 2022 můžete vypovědět smlouvu se zprostředkovatelem dodávek energií bez sankce (právě tato pokuta bývá obvykle velmi vysoká – díky tomu mohou energošmejdi dlouho těžit z nespravedlivé smlouvy). Nezáleží při tom, kdy byla smlouva uzavřena.
Od července 2022 se nově zprostředkovatelé dodávek energií musí registrovat pod Energetický regulační úřad (ERÚ), který je bude kontrolovat. Podnět ke kontrole může podat každý zákazník, který má se zprostředkovatelem nějaký problém. Pro registraci na ERÚ přitom musí zprostředkovatel mj. prokázat, že se nedopustil závažného přestupku proti energetickému zákonu nebo zákonu o ochraně spotřebitele (tedy právě např. praktiky energošmejdů).
Plné moci uzavřené se zprostředkovatelem dodávek energií nově mohou platit max. 12 měsíců a poté automaticky zanikají. Energošmejdi je totiž zneužívali i po dobu několika let a uzavírali za zákazníka další nevýhodné smlouvy – ten jich pak měl uzavřených i několik najednou.
Pokud jste se dostali do kontaktu s energošmejdy, máte problémy se zprostředkovatelem dodavatele energií nebo si nejste si jisti podmínkami svých smluv, můžete se obrátit přímo na Energetický regulační úřad (ERÚ): https://www.eru.cz/ nebo nám napište na info@w4w.cz – poradíme Vám.
Vyhnout se energošmejdům můžete i sami, bez pomoci novely energetického zákona. Stačí, když se budete držet základních pravidel: