WOMEN FOR WOMEN upozorňuje: Manipulace dětí proti ex-partnerovi po rozvodu je nejhorší, co můžete udělat

Během rozvodů a rozchodů děti často neumí pochopit emoce nebo dokonce manipulace rodičů. Spolupráce obou aktérů po rozvodu je přitom u dětí důležitým předpokladem pro vlastní zdravé sebepřijetí. Projekt Servis rodiny, který realizuje WOMEN FOR WOMEN o.p.s., si klade za cíl zmírnit rodičovský konflikt, snížit negativní dopad rozpadu vztahu rodičů na děti a zamezit manipulaci. 

„Naší hlavní snahou je pomoci rozcházejícím se rodičům, aby nevedli soudní spory o své ratolesti a dokázali se dohodnout, jak o ně budou nadále pečovat. Pro ty, jejichž rodiče procházejí rozchodem, je obzvlášť těžké, pokud s nimi otec či matka manipulují – ať už vědomě či nevědomě,“ říká poradkyně pro rodiny a mediátorka Kamila Šaffková. „Děti chtějí po rozvodu mámu a tátu bez omezení. Nechtějí poslouchat pomluvy a vyřizovat vzkazy. Je důležité, aby si rodiče uvědomili, že manipulace proti druhému rodiči dítěti ubližuje,“ doplňuje.

Podle statistik klesá v Česku rozvodovost a drží se kolem 40 %. Na druhou stranu průzkumy ukazují, že značná část dětí se po rozvodu nestýká s druhým rodičem. A dokonce i vztahy s novými partnery rodičů nezletilí často hodnotí negativně.* Právě tyto jevy mohou být důsledkem manipulace.

O tématu je nutné veřejně mluvit. A ukazovat, že do zdravého rodičovství zkrátka manipulace nepatří. Rozvod je krizová situace a dospělí mohou dělat chyby. Neměli by ale rezignovat na snahu být dobrými rodiči i po rozvodu. Dítě je totiž potřebuje oba. Pokud ho jeden nebo oba rodiče nutí vybírat si mezi nimi, nutí ho popřít část sebe sama. Z toho pak plynou dopady na psychiku a budoucí život. 

„Projekt W4W: Servis rodiny si klade za cíl změnit smýšlení ve společnosti ve vztahu k rozvodům. Rozpad vztahu by neměl znamenat ohrožení vztahů k dětem. Ty by měly přirozeně, za nově domluvených podmínek, pokračovat dál. Co nezletilým opravdu škodí a dává jim zároveň špatný příklad, je přetrvávající konflikt,“ vysvětluje Markéta Nováková, zakladatelka Cochem.cz a odborná konzultantka projektu. 

Děti potřebují vědět, že patří otci i matce bez ohledu na to, jak budou nadále fungovat. Rodiče se nemusí shodnout ve všem. Měli by se však domluvit, jak pokračovat ve výchově a péči. Často se na začátku domnívají, že dohody není možné dosáhnout. Dobrá zpráva je, že naprosté většině z nich se to nakonec podaří.  

„Cílem projektu W4W: Servis rodiny je, aby se rozcházející rodiče neobraceli jako první na soud a zkusili o budoucnosti svých potomků rozhodnout společně. Pokud to nezvládnou sami, projekt W4W: Servis rodiny jim nabízí edukační přednášky a psycho-sociálně-právní poradenství,“ říká Kamila Šaffková.

Comments